6. Đir po konalu: 29 posada jedrilo po Pašmanskom kanalu

99
Booking.com

U organizaciji udruge Frkata iz Ugrinića te Turističke zajednice općine Tkon, a pod pokroviteljstvom Općine Tkon, dvadeset i devet posada tradicijskih drvenih brodova na oštro/latinsko jedro i trevu sudjelovalo je na 6. Điru po konalu u mjestu Ugrinić na otoku Pašmanu. Ovo je prva u nizu regata ovoga ljeta na području zadarsko-šibenskog akvatorija koja okuplja zaljubljenike u tradicionalnu brodogradnju, prije svega leuta, kaića i gajeta.
Kao najstariji brod zaplovila je betinska gajeta “Baba Tone” iz daleke 1924. godine sa skiperom Darijom Filipijem, a najmlađa je bila gajeta potpuno nova “Franka 2” iz 2017. godine iz Tkona sa skiperom Ivanom Katičinom.
U suradnji s Institutom za maritimnu baštinu “Ars nautica”, na čelu s sveučilišnom profesoricom Irenom Radić Rossi, u “goste” nam je stigla i ninska condura.
Održavanje ove regate motivacija je da vlasnici svoje drvene brodove renoviraju i održavaju u funkciji. Da je prenošenje tradicije plovidbe na jedra s koljeno na koljeno uspješno, dokazale su nam “mlade” posade gdje su uz djedove i očeve zaplovili i njihovi unuci i djeca.
Projekt održavanja regate tradicionalnih drvenih brodova na oštra/latinska jedra i trevu u Pašmanskom kanalu započet je 2007. godine kao ideja očuvanja i prezentacije simbola nekadašnjeg života mornara, kalafata, ribara i težaka.


PLASMAN:

  1. MJESTO “TREVA”

BG 1597 Pašman, otok Pašman  – SKIPER: LUKA BOBIĆ

  1. MJESTO “TREVA”

BG 4746 “FINA MALA” Sv. Filip i Jakov – SKIPER: RANKO PELICARIĆ

  1. MJESTO “TREVA”

BG 4149 “LUKA”, Mali Pašman, otok Pašman – SKIPER: IVE KOLANOVIĆ

  1. MJESTO “KAIĆ” OŠTRO IDRO

BG 99 “PRKLJA LOLO”, Banj, otok Pašman – SKIPER: DOBROSLAV KOVAČIĆ

  1. MJESTO “KAIĆ ” OŠTRO IDRO

BG 954 Ugrinić, otok Pašman – SKIPER: ŠIME SANDRIĆ

  1. MJESTO “KAIĆ ” OŠTRO IDRO

MU 906 “MARINKA”, Betina, otok Murter – SKIPER: ANTE FRŽOP

  1. MJESTO “GAJETA” OŠTRO IDRO

MU 1 “KURNATARICA”, Murter, otok Murter – SKIPER: JAKOV LOVRIĆ

  1. MJESTO “GAJETA” OŠTRO IDRO

BG 519 “MALA MATULIĆA” Pašman, otok Pašman – SKIPER: KRSTO MATULIĆ

  1. MJESTO “GAJETA” OŠTRO IDRO

MU 485 “SIROTICA”, Murter, otok Murter – SKIPER: DAMIR ČORKALO

  1. MJESTO “LEUT” OŠTRO IDRO

MU 8 “BAŽOKIĆ”, Murter, otok Murter – SKIPER: IVE ŠIKIĆ

  1. MJESTO “LEUT” OŠTRO IDRO

MU 85 “GUŠTE”, Betina, otok Murter – SKIPER: TONKO SKRAČIĆ

  1. MJESTO “LEUT” OŠTRO IDRO

BG 765 “ŠARIĆ”, Ugrinić, otok Pašman – SKIPER: TOME UGRINIĆ